Ești aici: Acasa Scoala noastra Management Strategii educationale PROCESUL EDUCATIV

PROCESUL EDUCATIV

A fi un bun educator inseamna:

Disponibilitate pentru abordarea diferentiata a copiilor, potrivit cu posibilitatile lor individuale si cu ritmul propriu al fiecaruia;

Calm si rabdare in comunicarea cu copiii, parintii si membrii comunitatii locale;

Corectitudine, modestie si nazuinta de a deveni un bun model moral al copiilor;

Incredere in fortele copiilor si in succesul devenirii lor;

O mare dragoste fata de copii si de problemele acestora;

CREATIVITATE SI IMAGINATIE

,,Sa nu-i educam pe copiii nostri pentru lumea de azi. Aceasta lume nu va mai exista cand ei vor fi mari si nimic nu ne permite sa stim cum va fi lumea lor. Atunci sa-I invatam sa se adapteze.’’ Maria

In cadrul activitatilor extracurriculare, elevii au posibilitatea de a-si dezvolta creativitatea, de a gasi solutii de rezolvare a diferitelor situatii in care sunt pusi, de a invata sa lucreze in echipa si nu in ultimul rand de a se distra invatand.

In cadrul proiectelor, elevii sunt indrumati sa cunoasca si sa ocroteasca elementele mediului inconjurator, sa iubeasca natura, sa adopte un comportament adecvat raportat la mediul in care isi desfasoara activitatea si sa ia atitudine fata de cei care incalca regulile.,,

Mesaj rapid


Articole postate recent

Prev Next

Statutul elevului

Statutul elevului

Evenimente

{gallery}Evenimente{/gallery}

Online acum

Avem 4 vizitatori și niciun membru online